| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $222M | $189M | $239M | 17.2% | -7.3% |
| Op. Income | -$11M | -$22M | -$6M | 51.8% | -80.1% |
| Gross Margin | 23.5% | 21.8% | 26.3% | 1.8pp | -2.8pp |
| Net Margin | -9.7% | -17.2% | -7.3% | 7.4pp | -2.4pp |
| EPS (Diluted) | $-4.99 | $-8.61 | $-5.65 | 42.0% | 11.7% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$57M | -$23M | 81.9% | 55.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $222M |
| Cost of Revenue | $169M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $63M |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $232M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $7M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$28M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $565.0K |
| Deferred Income Tax | $442.0K |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $23M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$473.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $23M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $67M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $260M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $394M |
| PP&E (Net) | $210M |
| Goodwill | $25M |
| Intangible Assets | $83M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $54.0K |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $330M |
| TOTAL ASSETS | $724M |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $502M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $77M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $669M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $54M |
| TOTAL LIABILITIES | $723M |
| Common Stock | $13M |
| Additional Paid-In Capital | $445M |
| Retained Earnings | -$426M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$32M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $549.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $549.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $724M |
| Total Debt | $549M |
| Net Debt | $482M |