| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $30M | $31M | -4.1% | -8.1% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | $689.0K | -36.4% | -446.6% |
| Gross Margin | 23.3% | 23.6% | 26.7% | -0.4pp | -3.4pp |
| Net Margin | -31.2% | -9.3% | -0.9% | -21.9pp | -30.3pp |
| EPS (Diluted) | $-4.45 | $-1.39 | $-0.14 | -220.1% | -3078.6% |
| Free Cash Flow | -$178.0K | $1M | $2M | -113.9% | -108.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $374.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $224.0K |
| Other Income/Expenses | -$461.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$2M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $270.0K |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $607.0K |
| Capital Expenditure | -$785.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $7.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$778.0K |
| Net Debt Issuance | $753.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$161.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$507.0K |
| FREE CASH FLOW | -$178.0K |
| Net Change in Cash | -$679.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $79.0K |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $21M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $64M |
| TOTAL ASSETS | $88M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $21M |
| TOTAL LIABILITIES | $37M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $149M |
| Retained Earnings | -$93M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $51M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $51M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $88M |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | $17M |