| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $29M | $31M | 8.3% | -0.7% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | $1M | 26.9% | -218.1% |
| Gross Margin | 24.7% | 23.3% | 27.8% | 1.4pp | -3.1pp |
| Net Margin | -71.1% | -31.2% | 6.4% | -39.9pp | -77.5pp |
| EPS (Diluted) | $-10.96 | $-4.45 | $5.00 | -146.3% | -319.2% |
| Free Cash Flow | $1M | -$178.0K | $2M | 729.2% | -37.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $226.0K |
| Other Income/Expenses | -$300.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $21M |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$11 |
| EPS Diluted | -$11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $23.0K |
| Deferred Income Tax | $21M |
| Other Non-Cash Items | $311.0K |
| Change in Working Capital | -$492.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$964.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$7.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$972.0K |
| Net Debt Issuance | $763.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$3.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$338.0K |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $774.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $97.0K |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $26M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $41M |
| TOTAL ASSETS | $67M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $254.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $39M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $148M |
| Retained Earnings | -$115M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $28M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $28M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $67M |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | $18M |