| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | $29M | $32M | 2.4% | -7.2% |
| Op. Income | -$2M | -$975.0K | $1M | -79.6% | -219.0% |
| Gross Margin | 23.6% | 24.4% | 30.4% | -0.8pp | -6.8pp |
| Net Margin | -9.3% | -7.1% | 3.1% | -2.2pp | -12.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.39 | $-1.04 | $2.50 | -33.7% | -155.6% |
| Free Cash Flow | $1M | $1M | $1M | -10.6% | 14.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $578.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $303.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $9.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $74.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $296.0K |
| Deferred Income Tax | -$47.0K |
| Other Non-Cash Items | $592.0K |
| Change in Working Capital | $913.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$290.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $160.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$130.0K |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$999.0K |
| Other Financing Activities | -$137.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $187.0K |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $27M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75M |
| TOTAL ASSETS | $98M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $38M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $150M |
| Retained Earnings | -$84M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | -$83.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $61M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $61M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $98M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | $16M |