| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $13M | $28M | -17.8% | -62.9% |
| Op. Income | -$46M | -$42M | -$19M | -9.3% | -138.3% |
| Gross Margin | -299.5% | 100.0% | 100.0% | -399.5pp | -399.5pp |
| Net Margin | -370.0% | -394.9% | -92.6% | 24.9pp | -277.4pp |
| EPS (Diluted) | $-6.40 | $-8.50 | $-5.50 | 24.7% | -16.4% |
| Free Cash Flow | -$33M | -$62M | -$5M | 47.0% | -509.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | -$31M |
| R&D Expenses | $42M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | -$42M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | -$46M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$38M |
| Income Tax Expense | $151.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$39M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$46M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$39M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$10M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$31M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$68M |
| Purchases of Investments | -$89M |
| Sales/Maturities of Investments | $156M |
| Other Investing Activities | $68M |
| NET CASH FROM INVESTING | $66M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $140M |
| NET CASH FROM FINANCING | $138M |
| FREE CASH FLOW | -$33M |
| Net Change in Cash | $173M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $235M |
| Short-Term Investments | $157M |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $412M |
| PP&E (Net) | $49M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$33M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $53M |
| TOTAL ASSETS | $465M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $18M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $67M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $217M |
| Deferred Tax Liabilities | -$137M |
| Other Non-Current Liabilities | $137M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $243M |
| TOTAL LIABILITIES | $310M |
| Common Stock | $60.0K |
| Additional Paid-In Capital | $696M |
| Retained Earnings | -$541M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $16.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $155M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $155M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $465M |
| Total Debt | $49M |
| Net Debt | -$187M |