| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $9M | $6M | 46.8% | 114.9% |
| Op. Income | -$42M | -$49M | -$39M | 14.2% | -7.9% |
| Gross Margin | 100.0% | -399.7% | -408.6% | 499.7pp | 508.6pp |
| Net Margin | -394.9% | -400.8% | -663.2% | 5.9pp | 268.3pp |
| EPS (Diluted) | $-8.50 | $-6.50 | $-8.40 | -30.8% | -1.2% |
| Free Cash Flow | -$62M | -$27M | -$37M | -127.4% | -68.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $39M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $55M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$50M |
| Income Tax Expense | $395.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$50M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$47M |
| EBITDA | -$45M |
| EPS | -$9 |
| EPS Diluted | -$9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$50M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | -$61M |
| Capital Expenditure | -$942.0K |
| Acquisitions (Net) | -$68M |
| Purchases of Investments | -$53M |
| Sales/Maturities of Investments | $121M |
| Other Investing Activities | $68M |
| NET CASH FROM INVESTING | $67M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $960.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$62M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $62M |
| Short-Term Investments | $214M |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $304M |
| PP&E (Net) | $50M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $54M |
| TOTAL ASSETS | $358M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $59M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $85M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $113M |
| TOTAL LIABILITIES | $173M |
| Common Stock | $60.0K |
| Additional Paid-In Capital | $688M |
| Retained Earnings | -$503M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$107.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $185M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $185M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $358M |
| Total Debt | $47M |
| Net Debt | -$16M |