| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $163.5K | $103.0K | — | 58.8% | — |
| Op. Income | -$678.2K | -$730.3K | — | 7.1% | — |
| Gross Margin | 38.2% | 46.1% | — | -8.0pp | — |
| Net Margin | -415.7% | -710.1% | — | 294.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.09 | — | 46.4% | — |
| Free Cash Flow | -$610.4K | -$652.6K | — | 6.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $163.5K |
| Cost of Revenue | $101.1K |
| GROSS PROFIT | $62.4K |
| R&D Expenses | $91.5K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $603.6K |
| SG&A Expenses | $603.6K |
| Other Expenses | $45.5K |
| Operating Expenses | $740.7K |
| Cost & Expenses | $841.8K |
| OPERATING INCOME | -$678.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.6K |
| Other Income/Expenses | -$1.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$679.8K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$679.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$679.8K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$679.8K |
| D&A | $59.8K |
| EBIT | -$678.2K |
| EBITDA | -$618.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$679.8K |
| Depreciation & Amortization | $59.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1.4K |
| Change in Working Capital | $39.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$581.7K |
| Capital Expenditure | -$28.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$28.7K |
| Net Debt Issuance | $596.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $585.2K |
| FREE CASH FLOW | -$610.4K |
| Net Change in Cash | -$25.2K |