| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $277.7K | $163.5K | — | 69.8% | — |
| Op. Income | -$4M | -$678.2K | — | -551.2% | — |
| Gross Margin | 28.1% | 38.2% | — | -10.1pp | — |
| Net Margin | -1592.0% | -415.7% | — | -1176.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $-0.05 | — | -549.9% | — |
| Free Cash Flow | -$253.3K | -$610.4K | — | 58.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277.7K |
| Cost of Revenue | $199.7K |
| GROSS PROFIT | $77.9K |
| R&D Expenses | $129.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $45.6K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $2 |
| Interest Expense | $4.1K |
| Other Income/Expenses | -$4.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $60.7K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $60.7K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $213.3K |
| Change in Working Capital | $391.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$251.9K |
| Capital Expenditure | -$1.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.4K |
| Net Debt Issuance | -$514.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$174.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $316.6K |
| FREE CASH FLOW | -$253.3K |
| Net Change in Cash | $63.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $703.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $163.3K |
| Inventory | $359.2K |
| Other Current Assets | $48.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $474.3K |
| Goodwill | $684.9K |
| Intangible Assets | $987.3K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $169.1K |
| Short-Term Debt | $343.8K |
| Deferred Revenue | $84.7K |
| Other Current Liabilities | $203.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $146.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $237.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $873 |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $649.4K |
| Net Debt | -$53.9K |