| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $103.0K | $373.5K | — | -72.4% | — |
| Op. Income | -$730.3K | -$482.1K | — | -51.5% | — |
| Gross Margin | 46.1% | -60.7% | — | 106.8pp | — |
| Net Margin | -710.1% | -129.3% | — | -580.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.06 | — | -44.1% | — |
| Free Cash Flow | -$652.6K | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $103.0K |
| Cost of Revenue | $55.5K |
| GROSS PROFIT | $47.5K |
| R&D Expenses | $130.5K |
| Selling & Marketing | $2.8K |
| General & Administrative | $175.5K |
| SG&A Expenses | $178.3K |
| Other Expenses | $469.1K |
| Operating Expenses | $777.9K |
| Cost & Expenses | $833.3K |
| OPERATING INCOME | -$730.3K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.2K |
| Other Income/Expenses | -$1.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$731.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$731.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$731.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$731.5K |
| D&A | $59.3K |
| EBIT | -$730.3K |
| EBITDA | -$671.1K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$731.5K |
| Depreciation & Amortization | $59.3K |
| Stock-Based Compensation | $37.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$8.9K |
| Change in Working Capital | -$9.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$652.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $487.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $487.6K |
| FREE CASH FLOW | -$652.6K |
| Net Change in Cash | -$165.0K |