| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $4M | -4.7% | -18.9% |
| Op. Income | $103.5K | $177.6K | $490.6K | -41.7% | -78.9% |
| Gross Margin | 50.9% | 50.4% | 48.8% | 0.5pp | 2.0pp |
| Net Margin | 2.9% | 4.3% | 8.5% | -1.4pp | -5.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.01 | $0.02 | -35.9% | -67.0% |
| Free Cash Flow | $601.6K | -$398.0K | $477.8K | 251.2% | 25.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $520.2K |
| Selling & Marketing | $792.7K |
| General & Administrative | $408.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $103.5K |
| Interest Income | $38.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $29.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $133.1K |
| Income Tax Expense | $28.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $104.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $104.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $104.9K |
| D&A | $131.5K |
| EBIT | $133.1K |
| EBITDA | $264.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $520.2K |
| Selling & Marketing | $792.7K |
| General & Administrative | $408.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $103.5K |
| Interest Income | $38.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $29.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $133.1K |
| Income Tax Expense | $28.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $104.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $104.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $104.9K |
| D&A | $131.5K |
| EBIT | $133.1K |
| EBITDA | $264.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $104.9K |
| Depreciation & Amortization | $131.5K |
| Stock-Based Compensation | $60.9K |
| Deferred Income Tax | -$186.1K |
| Other Non-Cash Items | $5.2K |
| Change in Working Capital | $654.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $770.9K |
| Capital Expenditure | -$169.3K |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $510.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $601.6K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $150.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $61.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $447.9K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $197.7K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $197.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $157.4K |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$3M |