| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $4M | -7.1% | -7.5% |
| Op. Income | $177.6K | $380.5K | $448.6K | -53.3% | -60.4% |
| Gross Margin | 50.4% | 52.0% | 51.0% | -1.6pp | -0.6pp |
| Net Margin | 4.3% | 7.5% | 8.4% | -3.2pp | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.02 | $0.02 | -46.9% | -48.5% |
| Free Cash Flow | -$398.0K | $377.3K | $413.2K | -205.5% | -196.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $506.5K |
| Selling & Marketing | $776.9K |
| General & Administrative | $434.7K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $177.6K |
| Interest Income | $18.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$665 |
| INCOME BEFORE TAX | $176.9K |
| Income Tax Expense | $14.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $162.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $162.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $162.1K |
| D&A | $127.1K |
| EBIT | $176.9K |
| EBITDA | $304.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $506.5K |
| Selling & Marketing | $776.9K |
| General & Administrative | $434.7K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $177.6K |
| Interest Income | $18.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$665 |
| INCOME BEFORE TAX | $176.9K |
| Income Tax Expense | $14.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $162.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $162.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $162.1K |
| D&A | $127.1K |
| EBIT | $176.9K |
| EBITDA | $304.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $162.1K |
| Depreciation & Amortization | $127.1K |
| Stock-Based Compensation | $43.0K |
| Deferred Income Tax | $22.5K |
| Other Non-Cash Items | $8.3K |
| Change in Working Capital | -$571.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$208.0K |
| Capital Expenditure | -$189.9K |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | -$510.9K |
| Sales/Maturities of Investments | -$2M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$398.0K |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $261.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $66.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $229.7K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $968.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $165.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $165.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $157.3K |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$4M |