| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $5M | $4M | -18.9% | 11.2% |
| Op. Income | $380.5K | $607.3K | $342.9K | -37.3% | 11.0% |
| Gross Margin | 52.0% | 51.1% | 50.1% | 0.9pp | 2.0pp |
| Net Margin | 7.5% | 11.1% | 34.8% | -3.6pp | -27.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.04 | $0.08 | -45.0% | -75.8% |
| Free Cash Flow | $377.3K | $464.8K | $636.5K | -18.8% | -40.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $516.6K |
| Selling & Marketing | $789.9K |
| General & Administrative | $420.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $380.5K |
| Interest Income | $7.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$4.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $376.1K |
| Income Tax Expense | $70.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $305.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $305.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $305.6K |
| D&A | $107.6K |
| EBIT | $376.1K |
| EBITDA | $483.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $516.6K |
| Selling & Marketing | $789.9K |
| General & Administrative | $420.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $380.5K |
| Interest Income | $7.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$4.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $376.1K |
| Income Tax Expense | $70.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $305.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $305.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $305.6K |
| D&A | $107.6K |
| EBIT | $376.1K |
| EBITDA | $483.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $305.6K |
| Depreciation & Amortization | $107.6K |
| Stock-Based Compensation | $69.4K |
| Deferred Income Tax | -$14.7K |
| Other Non-Cash Items | $11.9K |
| Change in Working Capital | -$48.1K |
| OPERATING CASH FLOW | $431.7K |
| Capital Expenditure | -$54.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $377.3K |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $206.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $71.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $255.4K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $983.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $167.2K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $167.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $157.3K |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$8M |