| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $613M | $305M | $673M | 100.8% | -8.9% |
| Op. Income | $80M | -$28M | $86M | 381.0% | -7.7% |
| Gross Margin | 46.1% | 42.0% | 42.4% | 4.2pp | 3.7pp |
| Net Margin | 13.2% | -10.2% | 11.2% | 23.4pp | 2.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.64 | $-0.25 | $0.57 | 356.0% | 12.3% |
| Free Cash Flow | $269M | $12M | $168M | 2145.5% | 60.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $613M |
| Cost of Revenue | $330M |
| GROSS PROFIT | $283M |
| R&D Expenses | $79M |
| Selling & Marketing | $84M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $124M |
| Other Expenses | $245.0K |
| Operating Expenses | $203M |
| Cost & Expenses | $533M |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $105.0K |
| Other Income/Expenses | $13M |
| INCOME BEFORE TAX | $93M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $81M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $81M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $81M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $93M |
| EBITDA | $105M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $613M |
| Cost of Revenue | $330M |
| GROSS PROFIT | $283M |
| R&D Expenses | $79M |
| Selling & Marketing | $84M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $124M |
| Other Expenses | $245.0K |
| Operating Expenses | $203M |
| Cost & Expenses | $533M |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $105.0K |
| Other Income/Expenses | $13M |
| INCOME BEFORE TAX | $93M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $81M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $81M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $81M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $93M |
| EBITDA | $105M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $81M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $19M |
| Deferred Income Tax | -$45.0K |
| Other Non-Cash Items | -$55.0K |
| Change in Working Capital | $163M |
| OPERATING CASH FLOW | $275M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$27M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24M |
| FREE CASH FLOW | $269M |
| Net Change in Cash | $247M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $467M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $81M |
| Inventory | $173M |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $759M |
| PP&E (Net) | $141M |
| Goodwill | $82M |
| Intangible Assets | $92M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $351M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $176M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $121M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $376M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $65M |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $140M |
| TOTAL LIABILITIES | $516M |
| Common Stock | $127.0K |
| Additional Paid-In Capital | $569M |
| Retained Earnings | $68M |
| Treasury Stock | -$39M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $594M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $594M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $62M |
| Net Debt | -$405M |