| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $673M | $316M | $664M | 112.6% | 1.2% |
| Op. Income | $86M | -$60M | $133M | 243.7% | -34.9% |
| Gross Margin | 42.4% | 39.2% | 47.8% | 3.1pp | -5.4pp |
| Net Margin | 11.2% | -20.3% | 18.6% | 31.4pp | -7.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.57 | $-0.50 | $0.87 | 214.0% | -34.5% |
| Free Cash Flow | $168M | -$125M | $174M | 233.9% | -3.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $673M |
| Cost of Revenue | $388M |
| GROSS PROFIT | $285M |
| R&D Expenses | $77M |
| Selling & Marketing | $79M |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $122M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $199M |
| Cost & Expenses | $586M |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $158.0K |
| Other Income/Expenses | $25M |
| INCOME BEFORE TAX | $112M |
| Income Tax Expense | $37M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $112M |
| EBITDA | $123M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $673M |
| Cost of Revenue | $388M |
| GROSS PROFIT | $285M |
| R&D Expenses | $77M |
| Selling & Marketing | $79M |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $122M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $199M |
| Cost & Expenses | $586M |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $158.0K |
| Other Income/Expenses | $25M |
| INCOME BEFORE TAX | $112M |
| Income Tax Expense | $37M |
| Net Income from Continuing Ops | $75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $75M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $112M |
| EBITDA | $123M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $75M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | $167.0K |
| Other Non-Cash Items | -$11M |
| Change in Working Capital | $87M |
| OPERATING CASH FLOW | $182M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$23M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $168M |
| Net Change in Cash | $157M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $432M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $110M |
| Inventory | $306M |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $882M |
| PP&E (Net) | $111M |
| Goodwill | $81M |
| Intangible Assets | $95M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $325M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $236M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $132M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $478M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $62M |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | $728.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $96M |
| TOTAL LIABILITIES | $574M |
| Common Stock | $130.0K |
| Additional Paid-In Capital | $606M |
| Retained Earnings | $73M |
| Treasury Stock | -$35M |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $633M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $633M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $33M |
| Net Debt | -$398M |