| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $397M | $253M | $373M | 57.2% | 6.4% |
| Op. Income | $13M | -$71M | -$21M | 117.7% | 159.2% |
| Gross Margin | 48.3% | 44.3% | 46.0% | 3.9pp | 2.2pp |
| Net Margin | 0.9% | -27.6% | -6.3% | 28.5pp | 7.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-0.56 | $-0.18 | 105.2% | 116.2% |
| Free Cash Flow | $40M | -$121M | -$8M | 133.2% | 616.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $397M |
| Cost of Revenue | $206M |
| GROSS PROFIT | $192M |
| R&D Expenses | $74M |
| Selling & Marketing | $71M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $104M |
| Other Expenses | $815.0K |
| Operating Expenses | $179M |
| Cost & Expenses | $385M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $106.0K |
| Other Income/Expenses | $59.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $397M |
| Cost of Revenue | $206M |
| GROSS PROFIT | $192M |
| R&D Expenses | $74M |
| Selling & Marketing | $71M |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $104M |
| Other Expenses | $815.0K |
| Operating Expenses | $179M |
| Cost & Expenses | $385M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $106.0K |
| Other Income/Expenses | $59.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | $850.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $27M |
| OPERATING CASH FLOW | $63M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$23M |
| Sales/Maturities of Investments | $20M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$60M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$56M |
| FREE CASH FLOW | $40M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $227M |
| Short-Term Investments | $50M |
| Net Receivables | $132M |
| Inventory | $155M |
| Other Current Assets | $41M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $604M |
| PP&E (Net) | $156M |
| Goodwill | $81M |
| Intangible Assets | $86M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $357M |
| TOTAL ASSETS | $961M |
| Account Payables | $179M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $70M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $367M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $62M |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $130M |
| TOTAL LIABILITIES | $497M |
| Common Stock | $126.0K |
| Additional Paid-In Capital | $538M |
| Retained Earnings | $2M |
| Treasury Stock | -$72M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $464M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $464M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $961M |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | -$166M |