| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36.3K | $37.6K | $9.7K | -3.5% | 272.7% |
| Op. Income | -$2M | -$3M | -$3M | 23.4% | 25.7% |
| Gross Margin | 44.3% | 55.9% | -971.7% | -11.6pp | 1016.0pp |
| Net Margin | -6057.7% | -7643.3% | -31833.6% | 1585.6pp | 25775.9pp |
| EPS (Diluted) | $-134.20 | $-172.18 | $-310.61 | 22.1% | 56.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | -$2M | 13.8% | 6.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36.3K |
| Cost of Revenue | $20.2K |
| GROSS PROFIT | $16.1K |
| R&D Expenses | $214.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $179.0K |
| Other Income/Expenses | -$130.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $96.4K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$134 |
| EPS Diluted | -$134 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $96.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $662.3K |
| Change in Working Capital | -$3.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$109.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$109.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $25.7K |
| Inventory | $267.2K |
| Other Current Assets | $2.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $296.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $43.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $249.0K |
| Short-Term Debt | $281.3K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $500.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $91.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $185 |
| Additional Paid-In Capital | $89M |
| Retained Earnings | -$85M |
| Treasury Stock | -$38.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | -$53.7K |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$1M |