| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35.5K | $36.3K | $22.6K | -2.0% | 57.4% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$3M | -15.5% | 25.4% |
| Gross Margin | 20.9% | 44.3% | 41.3% | -23.4pp | -20.3pp |
| Net Margin | -7149.8% | -6057.7% | -15486.9% | -1092.1pp | 8337.0pp |
| EPS (Diluted) | $-150.56 | $-134.20 | $-226.73 | -12.2% | 33.6% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$2M | 15.2% | 35.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35.5K |
| Cost of Revenue | $28.1K |
| GROSS PROFIT | $7.4K |
| R&D Expenses | $813.3K |
| Selling & Marketing | $409.2K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$385.5K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $190.9K |
| Other Income/Expenses | -$154.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $96.4K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$151 |
| EPS Diluted | -$151 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $96.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $577.5K |
| Change in Working Capital | $644.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$111.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$111.4K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $15.7K |
| Net Receivables | $25.3K |
| Inventory | $342.8K |
| Other Current Assets | -$15.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $302.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $525.7K |
| Short-Term Debt | $173.2K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $132.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $90M |
| Retained Earnings | -$88M |
| Treasury Stock | -$38.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | -$53.7K |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$107.7K |