| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37.6K | $47.9K | $1.5K | -21.4% | 2406.7% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$2M | -10.3% | -61.5% |
| Gross Margin | 55.9% | 37.2% | -6324.4% | 18.7pp | 6380.3pp |
| Net Margin | -7643.3% | -5435.1% | -12558.4% | -2208.2pp | 4915.1pp |
| EPS (Diluted) | $-172.18 | $-167.44 | $-23.03 | -2.8% | -647.6% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$2M | -5.3% | 14.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37.6K |
| Cost of Revenue | $16.6K |
| GROSS PROFIT | $21.0K |
| R&D Expenses | $193.2K |
| Selling & Marketing | $677.2K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $209.1K |
| Other Income/Expenses | -$174.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $96.4K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$172 |
| EPS Diluted | -$172 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $226.5K |
| Stock-Based Compensation | $627.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $213.0K |
| Change in Working Capital | $133.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $59.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$940.8K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $31.1K |
| Inventory | $263.4K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $317.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $43.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $410.9K |
| Short-Term Debt | $359.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $488.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $50.2K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $185 |
| Additional Paid-In Capital | $89M |
| Retained Earnings | -$83M |
| Treasury Stock | -$38.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | -$53.7K |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$3M |