| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $195.0K | $169.0K | $88.0K | 15.4% | 121.6% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | 6.4% | -26.9% |
| Gross Margin | 46.2% | 52.1% | 43.2% | -5.9pp | 3.0pp |
| Net Margin | -1195.9% | -1475.7% | -2069.3% | 279.8pp | 873.4pp |
| EPS (Diluted) | $-458.40 | $-490.32 | $-537.10 | 6.5% | 14.7% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$2M | -18.9% | -0.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $195.0K |
| Cost of Revenue | $105.0K |
| GROSS PROFIT | $90.0K |
| R&D Expenses | $516.0K |
| Selling & Marketing | $20.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $2.0K |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $1.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $66.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$458 |
| EPS Diluted | -$458 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $66.0K |
| Stock-Based Compensation | $224.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $13.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$66.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$66.0K |
| Net Debt Issuance | -$16.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $22.0K |
| Net Receivables | $56.0K |
| Inventory | $947.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $805.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $805.0K |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $244.0K |
| Short-Term Debt | $2.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $23.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $894.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $483.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $123M |
| Retained Earnings | -$115M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $499.0K |
| Net Debt | -$7M |