| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $277.0K | $195.0K | $160.0K | 42.1% | 73.1% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$2M | -10.2% | -9.5% |
| Gross Margin | 49.1% | 46.2% | 25.6% | 2.9pp | 23.5pp |
| Net Margin | -927.4% | -1195.9% | -1062.5% | 268.5pp | 135.1pp |
| EPS (Diluted) | $-504.84 | $-458.40 | $-335.02 | -10.1% | -50.7% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$2M | -$2M | -5.0% | -9.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277.0K |
| Cost of Revenue | $141.0K |
| GROSS PROFIT | $136.0K |
| R&D Expenses | $431.0K |
| Selling & Marketing | $225.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $1.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $47.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$505 |
| EPS Diluted | -$505 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $47.0K |
| Stock-Based Compensation | $206.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12.0K |
| Change in Working Capital | $185.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$80.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$80.0K |
| Net Debt Issuance | -$16.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $22.0K |
| Net Receivables | $84.0K |
| Inventory | $976.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $798.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $798.0K |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $286.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $72.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $443.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $123M |
| Retained Earnings | -$117M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $443.0K |
| Net Debt | -$5M |