| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $576.0K | — | $258.0K | — | 123.3% |
| Op. Income | -$9M | — | -$8M | — | -12.6% |
| Gross Margin | 38.2% | — | -8.9% | — | 47.1pp |
| Net Margin | -1435.4% | — | -3076.4% | — | 1640.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1773.00 | — | $-6683.98 | — | 73.5% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | -$7M | — | -9.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $576.0K |
| Cost of Revenue | $356.0K |
| GROSS PROFIT | $220.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $584.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $22.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $11.0K |
| Other Income/Expenses | $666.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $303.0K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$1.8K |
| EPS Diluted | -$1.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $303.0K |
| Stock-Based Compensation | $765.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$646.0K |
| Change in Working Capital | $67.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$100.0K |
| Acquisitions (Net) | $1.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$99.0K |
| Net Debt Issuance | -$93.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $77.0K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $22.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $845.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $845.0K |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $333.0K |
| Short-Term Debt | $32.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $360.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $943.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $164.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $523.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $123M |
| Retained Earnings | -$113M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $555.0K |
| Net Debt | -$9M |