| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $238M | $237M | $209M | 0.8% | 13.9% |
| Op. Income | -$10M | -$10M | $46M | -5.8% | -122.8% |
| Gross Margin | 40.4% | 41.7% | 64.4% | -1.3pp | -24.0pp |
| Net Margin | -160.3% | -12.4% | 24.7% | -147.8pp | -184.9pp |
| EPS (Diluted) | $-5.97 | $-0.46 | $0.81 | -1197.8% | -837.0% |
| Free Cash Flow | -$19M | -$104M | $70M | 81.5% | -127.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $238M |
| Cost of Revenue | $142M |
| GROSS PROFIT | $96M |
| R&D Expenses | $47M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $107M |
| Cost & Expenses | $249M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $674.0K |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$315M |
| INCOME BEFORE TAX | -$325M |
| Income Tax Expense | $57M |
| Net Income from Continuing Ops | -$382M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$382M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$382M |
| D&A | $24M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$382M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $54M |
| Other Non-Cash Items | $287M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $42.0K |
| Purchases of Investments | -$500.0K |
| Sales/Maturities of Investments | -$42.0K |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $9M |
| Common Stock Repurchased | -$810.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $999.0K |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $148M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $159M |
| Inventory | $180M |
| Other Current Assets | $112M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $630M |
| PP&E (Net) | $161M |
| Goodwill | $1.0B |
| Intangible Assets | $183M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $108M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.1B |
| Account Payables | $52M |
| Short-Term Debt | $53M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $321M |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $22M |
| Other Non-Current Liabilities | $52M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $785.0K |
| Additional Paid-In Capital | $486M |
| Retained Earnings | $447M |
| Treasury Stock | -$573M |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $367M |
| Minority Interest | $180.0K |
| TOTAL EQUITY | $367M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.1B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $1.2B |