| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $201M | $238M | $178M | -15.7% | 13.1% |
| Op. Income | -$7M | -$10M | $37M | 29.8% | -120.1% |
| Gross Margin | 43.9% | 40.4% | 64.5% | 3.5pp | -20.6pp |
| Net Margin | -19.0% | -160.3% | 12.8% | 141.2pp | -31.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.60 | $-5.97 | $0.36 | 89.9% | -266.7% |
| Free Cash Flow | -$13M | -$19M | $11M | 32.9% | -216.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $201M |
| Cost of Revenue | $113M |
| GROSS PROFIT | $88M |
| R&D Expenses | $47M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $95M |
| Cost & Expenses | $208M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $574.0K |
| Interest Expense | $31M |
| Other Income/Expenses | -$31M |
| INCOME BEFORE TAX | -$39M |
| Income Tax Expense | -$311.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$38M |
| D&A | $24M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$38M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $366.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$113.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $124M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $157M |
| Inventory | $161M |
| Other Current Assets | $121M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $572M |
| PP&E (Net) | $159M |
| Goodwill | $1.0B |
| Intangible Assets | $168M |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $101M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $55M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | -$6M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $239M |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $63M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $785.0K |
| Additional Paid-In Capital | $480M |
| Retained Earnings | $409M |
| Treasury Stock | -$561M |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $334M |
| Minority Interest | $178.0K |
| TOTAL EQUITY | $334M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $1.2B |