| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $237M | $168M | $202M | 41.2% | 17.0% |
| Op. Income | -$10M | $20M | $47M | -149.7% | -121.3% |
| Gross Margin | 41.7% | 59.2% | 63.9% | -17.5pp | -22.2pp |
| Net Margin | -12.4% | -30.5% | 18.8% | 18.0pp | -31.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.46 | $-0.80 | $0.59 | 42.5% | -178.0% |
| Free Cash Flow | -$104M | -$24M | $42M | -324.7% | -349.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $237M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $99M |
| R&D Expenses | $51M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $108M |
| Cost & Expenses | $246M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | -$32M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$29M |
| D&A | $26M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$29M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$95M |
| OPERATING CASH FLOW | -$90M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$430.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$430.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $40M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | $34M |
| FREE CASH FLOW | -$104M |
| Net Change in Cash | -$71M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $164M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $145M |
| Inventory | $213M |
| Other Current Assets | $130M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $664M |
| PP&E (Net) | $165M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $199M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $67M |
| Other Non-Current Assets | $114M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.8B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $74M |
| Short-Term Debt | $43M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $310M |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $91M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $785.0K |
| Additional Paid-In Capital | $478M |
| Retained Earnings | $829M |
| Treasury Stock | -$575M |
| Accum. Other Comp. Income | $736.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $733M |
| Minority Interest | $181.0K |
| TOTAL EQUITY | $733M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $1.2B |