| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $61M | $73M | $76M | -16.8% | -19.7% |
| Op. Income | -$6M | $4M | $20M | -262.3% | -128.4% |
| Gross Margin | 62.1% | 64.7% | 68.8% | -2.6pp | -6.8pp |
| Net Margin | -2.5% | 7.9% | 26.2% | -10.4pp | -28.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $0.26 | $0.90 | -127.3% | -107.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$11M | $13M | 73.2% | -121.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $61M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $67M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $516.0K |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$149M |
| Purchases of Investments | -$153M |
| Sales/Maturities of Investments | $149M |
| Other Investing Activities | $149M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $366.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $529M |
| Net Receivables | $41M |
| Inventory | $58M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $669M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $82M |
| TOTAL ASSETS | $751M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $34M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $193.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $42M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $716M |
| Retained Earnings | -$8M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $708M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $708M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $751M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$24M |