| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $284M | — | $219M | — | 29.6% |
| Op. Income | $16M | — | $33M | — | -50.9% |
| Gross Margin | 64.5% | — | 63.7% | — | 0.8pp |
| Net Margin | 8.2% | — | 14.8% | — | -6.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.03 | — | $1.53 | — | -32.7% |
| Free Cash Flow | $4M | — | $25M | — | -83.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $284M |
| Cost of Revenue | $101M |
| GROSS PROFIT | $183M |
| R&D Expenses | $90M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $77M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $167M |
| Cost & Expenses | $267M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $82.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $284M |
| Cost of Revenue | $101M |
| GROSS PROFIT | $183M |
| R&D Expenses | $90M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $77M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $167M |
| Cost & Expenses | $267M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $82.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $57M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$51M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$36M |
| Acquisitions (Net) | -$145M |
| Purchases of Investments | -$673M |
| Sales/Maturities of Investments | $149M |
| Other Investing Activities | $145M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$560M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$38M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$525M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $529M |
| Net Receivables | $41M |
| Inventory | $58M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $669M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $82M |
| TOTAL ASSETS | $751M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $34M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $193.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $42M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $716M |
| Retained Earnings | -$8M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $708M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $708M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $751M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$24M |