| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $482M | $493M | $571M | -2.2% | -15.6% |
| Op. Income | -$99M | -$77M | $21M | -28.3% | -575.4% |
| Gross Margin | 40.0% | 42.6% | 46.5% | -2.6pp | -6.5pp |
| Net Margin | -20.0% | -15.8% | 3.8% | -4.2pp | -23.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.89 | $-0.72 | $0.19 | -23.6% | -568.4% |
| Free Cash Flow | -$47M | -$38M | $8M | -22.1% | -697.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $482M |
| Cost of Revenue | $289M |
| GROSS PROFIT | $193M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $291M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $291M |
| Cost & Expenses | $581M |
| OPERATING INCOME | -$99M |
| Interest Income | $231.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$100M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$96M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$96M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$96M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$99M |
| EBITDA | -$89M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$96M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $32M |
| Deferred Income Tax | -$535.0K |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$39M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $47M |
| Other Investing Activities | $45M |
| NET CASH FROM INVESTING | $37M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$47M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $131M |
| Short-Term Investments | $82M |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $197M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $477M |
| PP&E (Net) | $236M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $18M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $287M |
| TOTAL ASSETS | $765M |
| Account Payables | $144M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $26M |
| Other Current Liabilities | $73M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $296M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $146M |
| TOTAL LIABILITIES | $442M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $523M |
| Retained Earnings | -$166M |
| Treasury Stock | -$30M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $323M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $323M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $765M |
| Total Debt | $170M |
| Net Debt | $39M |