| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.0B | — | $2.1B | — | -4.0% |
| Op. Income | -$184M | — | -$63M | — | -191.1% |
| Gross Margin | 43.9% | — | 45.1% | — | -1.2pp |
| Net Margin | -10.3% | — | -0.4% | — | -9.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.90 | — | $-0.08 | — | -2167.3% |
| Free Cash Flow | $9M | — | -$51M | — | 117.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.0B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $887M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1.1B |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1.1B |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | -$184M |
| Interest Income | $924.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $530.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$184M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$182M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$26M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$207M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$207M |
| D&A | $36M |
| EBIT | -$184M |
| EBITDA | -$149M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$207M |
| Depreciation & Amortization | $37M |
| Stock-Based Compensation | $126M |
| Deferred Income Tax | -$535.0K |
| Other Non-Cash Items | $23M |
| Change in Working Capital | $74M |
| OPERATING CASH FLOW | $55M |
| Capital Expenditure | -$46M |
| Acquisitions (Net) | -$45M |
| Purchases of Investments | -$94M |
| Sales/Maturities of Investments | $151M |
| Other Investing Activities | $45M |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$30M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$30M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$60M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $131M |
| Short-Term Investments | $82M |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $197M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $477M |
| PP&E (Net) | $236M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $18M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $287M |
| TOTAL ASSETS | $765M |
| Account Payables | $144M |
| Short-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $296M |
| Long-Term Debt | $141M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$136M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $146M |
| TOTAL LIABILITIES | $442M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $523M |
| Retained Earnings | -$166M |
| Treasury Stock | -$30M |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $323M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $323M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $765M |
| Total Debt | $170M |
| Net Debt | $39M |