| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | $4M | -3.6% | 17.9% |
| Op. Income | -$19M | -$18M | -$20M | -6.9% | 1.9% |
| Gross Margin | 6.1% | 6.6% | 10.1% | -0.5pp | -4.0pp |
| Net Margin | -417.0% | -374.0% | -495.0% | -43.0pp | 78.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.66 | $-0.61 | $-0.80 | -7.2% | 17.8% |
| Free Cash Flow | -$13M | -$21M | -$18M | 35.7% | 26.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $298.0K |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$794.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| D&A | $344.0K |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $344.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $846.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$50M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$56M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $50M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $39.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $103M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $229.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $112M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40M |
| TOTAL LIABILITIES | $73M |
| Common Stock | $535.0K |
| Additional Paid-In Capital | $908M |
| Retained Earnings | -$908M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $38M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $38M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $112M |
| Total Debt | $59M |
| Net Debt | $24M |