| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $5M | $6M | -12.4% | -30.1% |
| Op. Income | -$23M | -$19M | -$19M | -17.2% | -20.1% |
| Gross Margin | -95.0% | 6.1% | 19.2% | -101.2pp | -114.2pp |
| Net Margin | -562.4% | -417.0% | -395.3% | -145.4pp | -167.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.77 | $-0.66 | $-0.81 | -17.3% | 5.2% |
| Free Cash Flow | -$15M | -$13M | -$17M | -10.4% | 16.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | -$4M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| D&A | $196.0K |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$22M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | -$764.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | $203.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $76.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $47M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $88M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $96M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $78M |
| TOTAL LIABILITIES | $114M |
| Common Stock | $546.0K |
| Additional Paid-In Capital | $915M |
| Retained Earnings | -$932M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $34.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $96M |
| Total Debt | $60M |
| Net Debt | $33M |