| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.9B | $1.7B | $1.9B | 13.3% | -0.9% |
| Op. Income | $82M | $64M | $63M | 28.0% | 30.0% |
| Gross Margin | 8.1% | 7.9% | 7.5% | 0.2pp | 0.6pp |
| Net Margin | 2.8% | 2.7% | 1.0% | 0.0pp | 1.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.75 | $0.64 | $0.27 | 17.2% | 177.8% |
| Free Cash Flow | $69M | $54M | $158M | 28.3% | -56.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.9B |
| Cost of Revenue | $1.7B |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $1.8B |
| OPERATING INCOME | $82M |
| Interest Income | $830.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $77M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $86M |
| EBITDA | $114M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.9B |
| Cost of Revenue | $1.7B |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $1.8B |
| OPERATING INCOME | $82M |
| Interest Income | $830.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $77M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $52M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $52M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $52M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $86M |
| EBITDA | $114M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $52M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $80M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $29M |
| Purchases of Investments | -$30M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | $683.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $19M |
| Net Debt Issuance | -$659M |
| Common Stock Repurchased | -$79M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$736M |
| FREE CASH FLOW | $69M |
| Net Change in Cash | -$637M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $481M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.4B |
| Inventory | $861M |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.8B |
| PP&E (Net) | $612M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $273M |
| Other Non-Current Assets | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $953M |
| TOTAL ASSETS | $3.8B |
| Account Payables | $1.2B |
| Short-Term Debt | $35M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $155M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| Long-Term Debt | $329M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $254M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $620M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $650.0K |
| Additional Paid-In Capital | $6.3B |
| Retained Earnings | -$3.7B |
| Treasury Stock | -$983M |
| Accum. Other Comp. Income | $35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.8B |
| Total Debt | $402M |
| Net Debt | -$79M |