| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.7B | $1.6B | $2.0B | 4.0% | -18.4% |
| Op. Income | $64M | $24M | $67M | 163.1% | -4.9% |
| Gross Margin | 7.9% | 6.8% | 7.3% | 1.2pp | 0.7pp |
| Net Margin | 2.7% | 0.3% | 2.1% | 2.4pp | 0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.64 | $0.07 | $0.60 | 814.3% | 6.7% |
| Free Cash Flow | $54M | $119M | $136M | -54.7% | -60.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.5B |
| GROSS PROFIT | $131M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $64M |
| Interest Income | $764.0K |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $97M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.5B |
| GROSS PROFIT | $131M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $64M |
| Interest Income | $764.0K |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $97M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $45M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | $278.0K |
| Change in Working Capital | -$26M |
| OPERATING CASH FLOW | $64M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$30M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$39M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | -$18M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22M |
| FREE CASH FLOW | $54M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $30M |
| Net Receivables | $1.4B |
| Inventory | $884M |
| Other Current Assets | $46M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.5B |
| PP&E (Net) | $630M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $277M |
| Other Non-Current Assets | $67M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $975M |
| TOTAL ASSETS | $4.5B |
| Account Payables | $1.3B |
| Short-Term Debt | $691M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $158M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| Long-Term Debt | $334M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $237M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $608M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.8B |
| Common Stock | $6.3B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$3.8B |
| Treasury Stock | -$904M |
| Accum. Other Comp. Income | $38M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.5B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | -$55M |