| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $450M | — | $365M | — | 23.2% |
| Op. Income | -$60M | — | $877.0K | — | -6974.7% |
| Gross Margin | 74.3% | — | 76.5% | — | -2.2pp |
| Net Margin | -13.7% | — | -2.9% | — | -10.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.66 | — | $-0.12 | — | -450.0% |
| Free Cash Flow | -$13M | — | $54M | — | -123.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $450M |
| Cost of Revenue | $115M |
| GROSS PROFIT | $335M |
| R&D Expenses | $120M |
| Selling & Marketing | $213M |
| General & Administrative | $62M |
| SG&A Expenses | $275M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $395M |
| Cost & Expenses | $510M |
| OPERATING INCOME | -$60M |
| Interest Income | $730.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$63M |
| Income Tax Expense | $99.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $2M |
| NET INCOME | -$62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$62M |
| D&A | $23M |
| EBIT | -$60M |
| EBITDA | -$38M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$62M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $54M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $26M |
| Change in Working Capital | -$46M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$71M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$7.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$75M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$82M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $435M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $147M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $83M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $665M |
| PP&E (Net) | $41M |
| Goodwill | $289M |
| Intangible Assets | $73M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $87M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $495M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $219M |
| Other Current Liabilities | $477M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $702M |
| Long-Term Debt | $414M |
| Deferred Revenue NC | $25M |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $443M |
| TOTAL LIABILITIES | $756M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$78M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $482M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $404M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $404M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $414M |
| Net Debt | -$21M |