| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $91M | $103M | $75M | -12.2% | 20.3% |
| Op. Income | -$16M | -$3M | -$5M | -446.6% | -193.9% |
| Gross Margin | 73.2% | 72.9% | 75.4% | 0.2pp | -2.2pp |
| Net Margin | -16.8% | -4.6% | -11.2% | -12.3pp | -5.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | $-0.05 | $-0.09 | -228.8% | -81.4% |
| Free Cash Flow | -$13M | $22M | $16M | -159.3% | -180.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $66M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $51M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $106M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $200.0K |
| Interest Expense | $789.0K |
| Other Income/Expenses | -$590.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | -$882.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$17M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$858.0K |
| Acquisitions (Net) | -$71M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$72M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | -$94M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $416M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $85M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $56M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $558M |
| PP&E (Net) | $45M |
| Goodwill | $288M |
| Intangible Assets | $87M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $475M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $384M |
| Deferred Revenue | $159M |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $587M |
| Long-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue NC | $17M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $49M |
| TOTAL LIABILITIES | $636M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $429M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $397M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $397M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $416M |
| Net Debt | -$256.0K |