| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $15M | $11M | 17.7% | 64.4% |
| Op. Income | -$2M | -$4M | -$3M | 33.0% | 24.4% |
| Gross Margin | 38.2% | 41.2% | 59.2% | -3.0pp | -21.0pp |
| Net Margin | -17.8% | -80.8% | -149.4% | 63.0pp | 131.6pp |
| EPS (Diluted) | $-21.00 | $-81.55 | $-112.70 | 74.2% | 81.4% |
| Free Cash Flow | $4M | $7M | -$15M | -34.9% | 128.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $45.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$624.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $128.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $657.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$21 |
| EPS Diluted | -$21 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $657.0K |
| Stock-Based Compensation | $148.0K |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$61.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$61.0K |
| Net Debt Issuance | -$4.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4.0K |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $55M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $80M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $227.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $40M |
| TOTAL ASSETS | $120M |
| Account Payables | $67M |
| Short-Term Debt | $15.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $73M |
| Long-Term Debt | $62M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $72M |
| TOTAL LIABILITIES | $145M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $97M |
| Retained Earnings | -$123M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | -$62.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$25M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$25M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $120M |
| Total Debt | $66M |
| Net Debt | $50M |