| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $11M | $7M | 31.5% | 113.2% |
| Op. Income | -$4M | -$4M | -$9M | 4.1% | 60.2% |
| Gross Margin | 41.2% | 45.3% | 39.3% | -4.0pp | 2.0pp |
| Net Margin | -80.8% | -70.7% | 173.6% | -10.2pp | -254.4pp |
| EPS (Diluted) | $-81.55 | $-53.55 | $84.70 | -52.3% | -196.3% |
| Free Cash Flow | $7M | $16M | $18M | -58.7% | -61.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $33.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $623.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $4.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $622.0K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$82 |
| EPS Diluted | -$82 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $622.0K |
| Stock-Based Compensation | -$32.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$7.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7.0K |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $53M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $74M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $913.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $42M |
| TOTAL ASSETS | $115M |
| Account Payables | $58M |
| Short-Term Debt | $15.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $67M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $71M |
| TOTAL LIABILITIES | $137M |
| Common Stock | $51.0K |
| Additional Paid-In Capital | $97M |
| Retained Earnings | -$119M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | -$67.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $115M |
| Total Debt | $71M |
| Net Debt | $58M |