| Metric | Q4 2015 | Q3 2015 | Q4 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $1M | $2M | 26.3% | -4.5% |
| Op. Income | -$299.5K | -$391.0K | -$467.6K | 23.4% | 36.0% |
| Gross Margin | 0.4% | -14.8% | -13.6% | 15.3pp | 14.0pp |
| Net Margin | -22.0% | -28.4% | -32.8% | 6.5pp | 10.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.11 | $-0.16 | 2.7% | 36.3% |
| Free Cash Flow | -$233.0K | -$195.9K | -$191.5K | -19.0% | -21.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $74.2K |
| General & Administrative | $232.1K |
| SG&A Expenses | $306.3K |
| Other Expenses | -$752 |
| Operating Expenses | $306.3K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$299.5K |
| Interest Income | $5.1K |
| Interest Expense | $48.9K |
| Other Income/Expenses | -$752 |
| INCOME BEFORE TAX | -$344.1K |
| Income Tax Expense | $188 |
| Net Income from Continuing Ops | -$344.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$344.2K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$344.2K |
| D&A | $265.8K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$29.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$344.1K |
| Depreciation & Amortization | $265.8K |
| Stock-Based Compensation | -$22.6K |
| Deferred Income Tax | $176 |
| Other Non-Cash Items | $4.3K |
| Change in Working Capital | -$155.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$229.2K |
| Capital Expenditure | -$3.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$279.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$282.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $230.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $615.3K |
| FREE CASH FLOW | -$233.0K |
| Net Change in Cash | $102.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $255.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $381.3K |
| Inventory | $663.6K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $426.3K |
| Long-Term Investments | $29.9K |
| Tax Assets | $503.2K |
| Other Non-Current Assets | $313.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $635.5K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $146.5K |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $116.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $134.1K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $251.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $313.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$108.2K |
| Accum. Other Comp. Income | $906.7K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | -$18.7K |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |