| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | — | $7M | — | -16.4% |
| Op. Income | -$1M | — | -$1M | — | 3.7% |
| Gross Margin | -0.0% | — | -6.0% | — | 6.0pp |
| Net Margin | -27.8% | — | -25.1% | — | -2.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.48 | — | $-0.51 | — | 7.4% |
| Free Cash Flow | -$640.9K | — | -$679.2K | — | 5.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | -$90 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $323.8K |
| General & Administrative | $889.4K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $27.8K |
| Interest Expense | $187.3K |
| Other Income/Expenses | -$22.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $157.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$33.2K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | -$1M |
| Deferred Income Tax | $157.4K |
| Other Non-Cash Items | $36.6K |
| Change in Working Capital | -$259.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$605.9K |
| Capital Expenditure | -$35.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $530.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $676.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $196.3K |
| FREE CASH FLOW | -$640.9K |
| Net Change in Cash | $119.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $322.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $671.2K |
| Inventory | $664.9K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $402.0K |
| Long-Term Investments | $32.4K |
| Tax Assets | $348.9K |
| Other Non-Current Assets | $293.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $445.1K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $50.5K |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $74.2K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $121.5K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $195.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $299.5K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$989.7K |
| Accum. Other Comp. Income | $865.3K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | -$18.7K |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |