| Metric | Q3 2015 | Q2 2015 | Q3 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $2M | $2M | -27.5% | -25.4% |
| Op. Income | -$391.0K | -$345.4K | -$246.5K | -13.2% | -58.6% |
| Gross Margin | -14.8% | -6.0% | -0.1% | -8.8pp | -14.7pp |
| Net Margin | -28.4% | -23.2% | -18.8% | -5.2pp | -9.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.12 | $-0.09 | 11.1% | -13.8% |
| Free Cash Flow | -$195.9K | $18.1K | -$97.0K | -1179.9% | -101.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | -$184.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $75.1K |
| General & Administrative | $132.0K |
| SG&A Expenses | $207.1K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $207.1K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$391.0K |
| Interest Income | $12.2K |
| Interest Expense | $54.8K |
| Other Income/Expenses | $105.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$328.2K |
| Income Tax Expense | $24.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$352.6K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$352.6K |
| D&A | $282.6K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $9.2K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$352.6K |
| Depreciation & Amortization | $282.6K |
| Stock-Based Compensation | $528.9K |
| Deferred Income Tax | $24.4K |
| Other Non-Cash Items | -$101.4K |
| Change in Working Capital | -$33.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$180.4K |
| Capital Expenditure | -$15.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $897.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | $881.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $93.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$760.0K |
| FREE CASH FLOW | -$195.9K |
| Net Change in Cash | -$59.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $152.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $170.3K |
| Inventory | $627.0K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $429.6K |
| Long-Term Investments | $15.0K |
| Tax Assets | $504.8K |
| Other Non-Current Assets | $303.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $576.4K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $82.8K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $156.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $134.3K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $290.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $313.2K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $236.2K |
| Accum. Other Comp. Income | $907.8K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | -$18.7K |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |