| Metric | Q4 2014 | Q3 2014 | Q4 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | — | -1.3% | — |
| Op. Income | -$467.6K | -$246.5K | — | -89.7% | — |
| Gross Margin | -13.6% | -0.1% | — | -13.5pp | — |
| Net Margin | -32.8% | -18.8% | — | -14.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.16 | $-0.09 | — | -73.8% | — |
| Free Cash Flow | -$191.5K | -$97.0K | — | -97.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$222.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $80.5K |
| General & Administrative | $164.3K |
| SG&A Expenses | $244.8K |
| Other Expenses | $586 |
| Operating Expenses | $244.8K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$467.6K |
| Interest Income | $6.1K |
| Interest Expense | $76.4K |
| Other Income/Expenses | $586 |
| INCOME BEFORE TAX | -$537.3K |
| Income Tax Expense | $1.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$539.2K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$539.2K |
| D&A | $283.0K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$178.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$538.4K |
| Depreciation & Amortization | $283.0K |
| Stock-Based Compensation | $72.5K |
| Deferred Income Tax | $1.9K |
| Other Non-Cash Items | -$13.9K |
| Change in Working Capital | $150.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$116.9K |
| Capital Expenditure | -$74.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$55.2K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$129.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $308.5K |
| FREE CASH FLOW | -$191.5K |
| Net Change in Cash | $60.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $128.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $172.1K |
| Inventory | $762.8K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $438.0K |
| Long-Term Investments | $462.3K |
| Tax Assets | $488.4K |
| Other Non-Current Assets | $766.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $841.6K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $166.9K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $293.9K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $84.8K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $378.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $312.6K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $1M |
| Accum. Other Comp. Income | $906.8K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | -$18.3K |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |