| Metric | Q3 2014 | Q2 2014 | Q3 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | — | -11.2% | — |
| Op. Income | -$246.5K | -$355.0K | — | 30.6% | — |
| Gross Margin | -0.1% | -2.9% | — | 2.8pp | — |
| Net Margin | -18.8% | -0.3% | — | -18.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | $-0.00 | — | -6325.2% | — |
| Free Cash Flow | -$97.0K | $76.9K | — | -226.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$1.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $79.0K |
| General & Administrative | $165.9K |
| SG&A Expenses | $244.9K |
| Other Expenses | -$2.1K |
| Operating Expenses | $244.9K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$246.5K |
| Interest Income | $8.9K |
| Interest Expense | $74.5K |
| Other Income/Expenses | -$2.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$314.2K |
| Income Tax Expense | -$2.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$311.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$311.9K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$311.9K |
| D&A | $287.0K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $47.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$311.9K |
| Depreciation & Amortization | $287.0K |
| Stock-Based Compensation | -$58.4K |
| Deferred Income Tax | -$2.3K |
| Other Non-Cash Items | $11.2K |
| Change in Working Capital | -$42.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$58.5K |
| Capital Expenditure | -$38.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $34.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$141.4K |
| FREE CASH FLOW | -$97.0K |
| Net Change in Cash | -$204.7K |