| Metric | Q2 2015 | Q1 2015 | Q2 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $2M | — | -8.6% |
| Op. Income | -$345.4K | — | -$355.0K | — | 2.7% |
| Gross Margin | -6.0% | — | -2.9% | — | -3.1pp |
| Net Margin | -23.2% | — | -0.3% | — | -22.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | — | $-0.00 | — | -8129.8% |
| Free Cash Flow | $18.1K | — | $76.9K | — | -76.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$102.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $98.8K |
| General & Administrative | $143.8K |
| SG&A Expenses | $242.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $242.6K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$345.4K |
| Interest Income | $6.0K |
| Interest Expense | $66.8K |
| Other Income/Expenses | -$5.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$411.8K |
| Income Tax Expense | -$15.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$396.8K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$396.8K |
| D&A | $270.6K |
| EBIT | -$345.4K |
| EBITDA | -$74.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$396.8K |
| Depreciation & Amortization | $270.6K |
| Stock-Based Compensation | $30.6K |
| Deferred Income Tax | $9.6K |
| Other Non-Cash Items | -$3.1K |
| Change in Working Capital | $140.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $20.9K |
| Capital Expenditure | -$2.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $216.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | $214.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$82.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$110.4K |
| FREE CASH FLOW | $18.1K |
| Net Change in Cash | $121.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $212.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $661.5K |
| Inventory | $565.5K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $433.1K |
| Long-Term Investments | $411.3K |
| Tax Assets | $507.6K |
| Other Non-Current Assets | $705.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $693.7K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $79.8K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $163.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $136.8K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $300.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $313.5K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $589.2K |
| Accum. Other Comp. Income | $909.1K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | -$18.7K |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |