| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $1M | 4.0% | 13.1% |
| Op. Income | -$212.3K | -$455.3K | -$391.0K | 53.4% | 45.7% |
| Gross Margin | 9.0% | 6.4% | -14.8% | 2.6pp | 23.8pp |
| Net Margin | -19.4% | -43.9% | -28.4% | 24.5pp | 9.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.18 | $-0.11 | 54.1% | 23.0% |
| Free Cash Flow | -$106.9K | $190.1K | -$195.9K | -156.2% | 45.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $126.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $66.6K |
| General & Administrative | $271.9K |
| SG&A Expenses | $338.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $338.5K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$212.3K |
| Interest Income | $4.9K |
| Interest Expense | $39.6K |
| Other Income/Expenses | -$34.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$281.5K |
| Income Tax Expense | -$9.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$272.1K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$272.1K |
| D&A | $243.7K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $1.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$272.1K |
| Depreciation & Amortization | $243.7K |
| Stock-Based Compensation | -$184.7K |
| Deferred Income Tax | -$9.4K |
| Other Non-Cash Items | $33.8K |
| Change in Working Capital | -$53.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$57.4K |
| Capital Expenditure | -$49.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$61.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$110.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $64.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $57.6K |
| FREE CASH FLOW | -$106.9K |
| Net Change in Cash | -$111.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $212.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $495.4K |
| Inventory | $550.4K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $400.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $348.9K |
| Other Non-Current Assets | $28.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $685.2K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $42.8K |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $74.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $119.7K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $194.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $300.7K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $868.6K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | -$18.7K |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |