| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | $2M | — | -21.2% |
| Op. Income | -$455.3K | — | -$345.4K | — | -31.8% |
| Gross Margin | 6.4% | — | -6.0% | — | 12.4pp |
| Net Margin | -43.9% | — | -23.2% | — | -20.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | — | $-0.12 | — | -49.1% |
| Free Cash Flow | $190.1K | — | $18.1K | — | 948.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $85.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $91.7K |
| General & Administrative | $287.1K |
| SG&A Expenses | $378.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $378.8K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$455.3K |
| Interest Income | $6.1K |
| Interest Expense | $37.0K |
| Other Income/Expenses | -$136.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$460.7K |
| Income Tax Expense | $131.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$591.9K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$591.9K |
| D&A | $231.7K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$192.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$591.9K |
| Depreciation & Amortization | $231.7K |
| Stock-Based Compensation | -$731.2K |
| Deferred Income Tax | $131.2K |
| Other Non-Cash Items | $135.4K |
| Change in Working Capital | $292.1K |
| OPERATING CASH FLOW | $198.6K |
| Capital Expenditure | -$8.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $149.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | $140.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$32.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$323.4K |
| FREE CASH FLOW | $190.1K |
| Net Change in Cash | $11.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $322.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $671.2K |
| Inventory | $664.9K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $402.0K |
| Long-Term Investments | $32.4K |
| Tax Assets | $348.9K |
| Other Non-Current Assets | $293.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $445.1K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $50.5K |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $74.2K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $121.5K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $195.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $299.5K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$989.7K |
| Accum. Other Comp. Income | $865.3K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | -$18.7K |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |