| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$254.5K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 1.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | -21.8% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$167.7K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $23.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $69.9K |
| General & Administrative | $207.8K |
| SG&A Expenses | $277.6K |
| Other Expenses | $569 |
| Operating Expenses | $277.6K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$254.5K |
| Interest Income | $4.4K |
| Interest Expense | $44.4K |
| Other Income/Expenses | $569 |
| INCOME BEFORE TAX | -$294.0K |
| Income Tax Expense | -$219 |
| Net Income from Continuing Ops | -$293.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$293.8K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$293.8K |
| D&A | $235.9K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$13.7K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$291.4K |
| Depreciation & Amortization | $235.9K |
| Stock-Based Compensation | $65.2K |
| Deferred Income Tax | -$167 |
| Other Non-Cash Items | -$11.7K |
| Change in Working Capital | $49.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$18.3K |
| Capital Expenditure | -$149.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$373.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$522.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $699.5K |
| FREE CASH FLOW | -$167.7K |
| Net Change in Cash | $157.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $343.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $494.4K |
| Inventory | $587.1K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $382.6K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $335.7K |
| Other Non-Current Assets | $42.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $13M |
| Account Payables | $728.6K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $57.3K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $35.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $111.5K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $147.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $291.5K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $840.2K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | -$18.8K |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $3M |