| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $7M | — | -8.9% |
| Op. Income | -$1M | — | -$2M | — | 7.9% |
| Gross Margin | -6.0% | — | -5.1% | — | -1.0pp |
| Net Margin | -25.1% | — | -19.3% | — | -5.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.51 | — | $-0.43 | — | -18.1% |
| Free Cash Flow | -$679.2K | — | -$243.5K | — | -178.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | -$403.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $357.7K |
| General & Administrative | $666.7K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$4.8K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $30.5K |
| Interest Expense | $293.8K |
| Other Income/Expenses | -$4.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$17.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$267.6K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $7.1K |
| Other Non-Cash Items | $3.1K |
| Change in Working Capital | -$14.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$548.4K |
| Capital Expenditure | -$130.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$117.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$247.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $736.9K |
| FREE CASH FLOW | -$679.2K |
| Net Change in Cash | -$60.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $212.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $661.5K |
| Inventory | $565.5K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $433.1K |
| Long-Term Investments | $411.3K |
| Tax Assets | $507.6K |
| Other Non-Current Assets | $705.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $693.7K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $79.8K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $163.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $136.8K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $300.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $313.5K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $589.2K |
| Accum. Other Comp. Income | $909.1K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | -$18.7K |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |