| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $9M | — | -15.8% |
| Op. Income | -$2M | — | -$1M | — | -3.7% |
| Gross Margin | -5.1% | — | -0.8% | — | -4.2pp |
| Net Margin | -19.3% | — | -14.6% | — | -4.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.43 | — | $-0.39 | — | -11.6% |
| Free Cash Flow | -$243.5K | — | -$4M | — | 93.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | -$371.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $405.5K |
| General & Administrative | $773.8K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $24.7K |
| Interest Expense | $243.1K |
| Other Income/Expenses | $108.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$241.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | -$245.2K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$241.0K |
| Other Non-Cash Items | -$41.2K |
| Change in Working Capital | $603.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $74.4K |
| Capital Expenditure | -$317.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$454.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$772.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $856.6K |
| FREE CASH FLOW | -$243.5K |
| Net Change in Cash | $158.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $278.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $816.1K |
| Inventory | $926.1K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $457.6K |
| Long-Term Investments | $455.0K |
| Tax Assets | $503.0K |
| Other Non-Current Assets | $774.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $805.7K |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $353.2K |
| Other Current Liabilities | $163.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $447.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $90.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $537.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $320.9K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2M |
| Accum. Other Comp. Income | $932.2K |
| Other Equity | $8M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | -$18.3K |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | $5M |