| Metric | Q2 2014 | Q1 2014 | Q2 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$355.0K | — | — | — | — |
| Gross Margin | -2.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | -0.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $76.9K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$53.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $120.9K |
| General & Administrative | $180.6K |
| SG&A Expenses | $301.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $301.4K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$355.0K |
| Interest Income | $4.8K |
| Interest Expense | $18.3K |
| Other Income/Expenses | $117.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$250.7K |
| Income Tax Expense | -$245.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$4.8K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4.8K |
| D&A | $296.8K |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $64.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4.7K |
| Depreciation & Amortization | $296.8K |
| Stock-Based Compensation | $202.7K |
| Deferred Income Tax | -$245.9K |
| Other Non-Cash Items | -$39.1K |
| Change in Working Capital | $147.8K |
| OPERATING CASH FLOW | $154.8K |
| Capital Expenditure | -$77.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$25.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$102.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $214.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $133.1K |
| FREE CASH FLOW | $76.9K |
| Net Change in Cash | $186.2K |