| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $23M | $22M | $20M | 2.6% | 15.3% |
| Op. Income | -$1M | -$547.0K | -$1M | -142.0% | 7.2% |
| Gross Margin | 13.5% | 13.0% | 13.2% | 0.5pp | 0.3pp |
| Net Margin | -7.6% | -6.8% | -8.9% | -0.8pp | 1.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.05 | $-0.13 | -11.7% | 54.6% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$86.0K | -$4M | -2829.1% | 37.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $18.0K |
| Selling & Marketing | $594.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $24.0K |
| Interest Expense | $431.0K |
| Other Income/Expenses | -$407.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $545.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$755.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $545.0K |
| Stock-Based Compensation | $251.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $738.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$139.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$139.0K |
| Net Debt Issuance | -$382.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $178.0K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $910.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $921.0K |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $705.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $51M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $247.0K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $464.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $30M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $420M |
| Retained Earnings | -$399M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $24.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $51M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | $8M |