| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $84M | — | $73M | — | 14.8% |
| Op. Income | -$7M | — | -$17M | — | 60.3% |
| Gross Margin | 10.4% | — | 5.6% | — | 4.8pp |
| Net Margin | -10.1% | — | -25.7% | — | 15.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.36 | — | $-1.89 | — | 81.0% |
| Free Cash Flow | -$10M | — | -$17M | — | 43.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $75M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $211.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $932.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$284.0K |
| Acquisitions (Net) | -$12M |
| Purchases of Investments | -$6M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $921.0K |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $705.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $23M |
| TOTAL ASSETS | $52M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $244.0K |
| Deferred Revenue | $289.0K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $475.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $31M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $418M |
| Retained Earnings | -$397M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $52M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $4M |